Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Památková hodnota

Památková hodnota je souhrnem znaků věcí, jak jsou chápány a interpretovány (různě oceňovány či ignorovány) vlastníky těchto věcí či jejich znalci, pěstujícími historické či jinak specializované bádání či studium, kulturní veřejností i zapřisáhlými zastánci modernosti a odpůrci „skansenizace“. Památková hodnota je tak sociologickou a psychologickou kategorií a jako taková je předmětem diskusí, opakovaného „soupeření“ názorů, od emotivního hodnocení „líbí/nelíbí“ až po „mechanické“ prosazování ochrany na základě toho, že je to stanoveno zákony či vyhláškami. Na jedné straně má na její úroveň u každé věci každý právo na názor, na druhé straně se její jednoznačná definice požaduje pro nejednou osudové rozhodování o oprávněnosti nějaké úpravy vlastního objektu zamýšlené vlastníkem apod.

S tím souvisí i úsilí o dosažení objektivního poznání památkové hodnoty, míry jejího zachování, potřebnosti kroků, které památkovou hodnotu zvýší, zachovají apod.

Protože jediným objektivním kritériem nakonec je subjektivní pocit, ukazuje se jako klíčové pochopení různých názorů, podnětů, že kterých vycházejí, znalostí jimiž jsou podpořeny. To se může dařit v diskusi, ale ta vždy hrozí upadnutím do stereotypu. Důležité tak je hlavně prohlubovat vzdělání všech zúčastněných a podporovat otevřenou efektivní diskusi.

Nicméně ani to nepovede k automatickému „úspěchu“ toho nejsprávnějšího názoru.

Zde se tak momentálně projevuje snaha sbírat různorodé formulace v různých situacích svědčící o vztahu k památkové hodnotě.

Příklady

„…Ano, Bělečský mlýn je vzhledem ke stavu, v jakém se dochoval, v podstatě kopií, nicméně rád bych podotkl, že památková a historická hodnota stavby nestojí na počtu původních trámů či jiného stavebního materiálu, ale na mnoha dalších kvalitách, aspektech a okolnostech. Pokud by tomu bylo jinak, pak bychom mohli asi jen málokterou památku považovat za autentickou a „původní“ a pak by asi nemělo smysl obnovovat např. nedávno vyhořelou chatu Libušín na Pustevnách, dřevěný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě – Hrabové, který kompletně vyhořel v roce 2002 a byl znovu postaven jako kopie, přičemž požívá i nadále památkovou ochranu, dřevěnou zvonici v Železném Brodě, která vyhořela v roce 2007 a byla rovněž znovu postavena a řadu dalších… Adam Záruba, Podorlický skanzen Krňovice“
Reakce na komentáře iniciativy Hajnišův mlýn k Bělečskému mlýnu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. (Facebook, 6.5.2016).

„…veřejný zájem nelze uplatňovat v případě, kdy se dotčená věc či kulturní statek v okamžiku postavení pod ochranu nachází v takovém fyzickém stavu, že uvedení do původního nebo řádného stavu už není možné vůbec nebo by bylo spojeno s tak velkými změnami podstaty věci, že by celková památková hodnota věci byla vzhledem k absenci původní hmoty a autenticity malá nebo nulová. Toto kritérium se netýká věcí, jimž náleží v uvedeném smyslu význam také jako ruinám, a dále archeologického dědictví.“
Nakládání s památkovým fondem. mkcr.cz (online, verif. 8.5.2016)

Literatura

Vít JESENSKÝ: Památková hodnota. Heslo do terminologického slovníku památkové péče rozpracovaného v rámci DKRVO NPÚ v r. 2012. online.

Vít JESENSKÝ: Dokumentování v památkové péči a kritérium památkové hodnoty, in: Průzkumy památek, roč. 7, 2000, č. 2, s. 233-234 online.

Reklamy

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Restauratoren Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Interpretace - AKTUALITY

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Baukunstarchiv NRW

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

moderneREGIONAL

Online-Magazin zur Architekturmoderne

Savoirs d’Histoire

« Il faut savoir s'instruire dans la gaieté. Le savoir triste est un savoir mort. » (Voltaire)

Actuel Moyen Âge

L'Histoire continue

LA CHARPENTE DES DEUX OURS

Le Trait de charpente mais pas seulement...

Blog – 3AS poradna

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Décoder les églises et les châteaux

Les clefs pour visiter les monuments du Moyen Âge

Historic Environment Scotland Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

http://bauforschungonline.ch/fr/feed.xml

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Le blog de l'APAHAU

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

WienSchauen

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

LES AMIS DE VEYRINES

Association de sauvegarde et de valorisation de l'Eglise de Veyrines

the Virtual Curation Laboratory

@ Virginia Commonwealth University. Make It Virtual.

ProArt

ProArt pretende difundir diversos contenidos relacionados con la Historia del Arte