Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Oprava památky

Pojem „oprava památky“ patří k základní slovní výbavě všech, kdo se zabývají památkovou péčí, a to jak úředně, tak i medializací památkové péče či se účastní občanských památkových aktivit. Souvisí s rovněž frekventovanými termíny obnova, rekonstrukce, restaurování, konzervace, konverze, repase, kopie, replika, retuš… Přitom nelze přehlédnout, že v běžné komunikaci všeho druhu dochází k některým jevům, svědčícím o tom, že rozhraní mezi termíny není obecně (ani mezi odborníky) chápáno úplně jasně. Často však odborníci kritizují nevhodné „posuny“ v užívání termínů, vedoucí jednou k nedorozuměním, jindy mají např. cíleně zakrývat skutečný stav věci (jen zdánlivě okrajovým problémem je mezi autory výroků výrazně pociťovaná potřeba zpestřovat výklad užíváním synonym – i to je třeba sledovat, protože to svědčí o „překryvech“ významů). Nelze bohužel říci, že by odborníci např. vedli diskuse, jež by mezi nimi samotnými udělaly jasno, případně, jak by se to jevilo logické, vydali nějaký standard, optimálně ilustrovaný instruktivními fotografiemi, které jsou ve většině případů mnohem názornější nežli sebepreciznější popis.

Zde se začíná s pokusem sbírat aktuální i dřívejší příklady různého původu (v úředních listinách, vědeckých studiích či v obecných médiích). Ty by měly jednak ilustrovat šíři situací, ve kterých se termíny objevují, jednak naznačovat i minulý či snad též probíhající vývoj. Snad by na základě toho mohlo být zřetelnější, jak případně termíny „petrifikovat“ obecně přijatým slovníkem. A možná i, jestli je to vůbec dosažitelné…

Příklady

Oprava = nová výstavba ve „shodné“ podobě

…Rozhledna na hoře Klínovec se 28. října opět otevře veřejnosti. Po letech, kdy byla zavřena, ji město opravilo. …Kamennou rozhlednu, která je symbolem Krušných hor, město rozebralo a v podstatě byla postavena její replika
Zdroj: novinky.cz, 24.10.2013

Tentýž „případ“ z jiného pohledu:

Na Klínovci otevřeli repliku rozhledny. Pohled z věže přilákal davy. 29. října 2013 18:20. Přibližně jedenáct set lidí využilo v pondělí možnost vystoupat na ochoz obnovené rozhledny na Klínovci při jejím slavnostním otevření. Repliku původní věže z roku 1817 nechala na nejvyšším krušnohorském vrcholu za jedenáct milionů korun postavit božídarská radnice. …Novostavba, která je přesnou napodobeninou historické rozhledny, je tedy definitivně zpět a přístupná veřejnosti. …Zchátralou památkově chráněnou rozhlednu začali stavbaři kámen po kameni rozebírat minulý rok v létě… „Tato rekonstrukce je ojedinělá už svým principem, tedy nakládáním s původní hmotou rozhledny. Takový způsob se běžně používá třeba v případě oprav japonských dřevěných klášterů, pro které jsou typické tradiční materiály,“ uvedl při zahájení opravy ředitel loketských památkářů Tomáš Karel. Z původní stavby se na své místo vrátily jen některé části. Například schodišťové stupně, dláždění ochozu nebo sloupoví. Ostatní už nepoužitelné prvky konstrukce nahradili stavbaři novými. Z velké části původní je také střecha, kterou na kopii klínovecké věže jeřáby nasadily koncem letošního července.
Zdroj: idnes.cz, 29.10.2013

Reklamy

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

following hadrian photography

I came, I saw, I photographed…

Palios

Just another WordPress.com weblog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Blog de Románico

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Le Blog des Amis de la Cathédrale de Strasbourg

Un poème ? Une photographie ? Un dessin ? Un petit texte ? Dites votre attachement et votre admiration pour la cathédrale de Strasbourg !

EDAD MEDIA DIGITAL

Just another WordPress.com site

Historieblogg.no

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Gárgolas - Dolores Herrero

Dolores Herrero, Historiadora del Arte, especializada en Gárgolas y Arte Medieval.

Urban Jewish Heritage | Presence and Absence

3 - 7 September 2018 | Krakow, Poland

Library Policy and Advocacy Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

wanjawedekind

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Wikimédia France

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

the Wikimedia UK blog!

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Medieval Imago

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Thomas Ash

Adventures in Library and Information Science