Praha, Malá Strana, čp. 158/III, Valdštejnská 14. Město v pohybu (20190726)
Stavební dědictví je v našich končinách v letošním roce (opět) postiženo značnou mírou přehřátí, což samozřejmě v souvislosti s teplotní roztažností materiálů vede k deformacím a lokálním degradacím (prasklinám). Samozřejmě mnoho prasklin aj. vad souvisí též se střídavým vysoušením a vlhnutím podloží a podzákladí apod. Kombinaci příčin lze ve stabilizované situaci asi stanovit jen na základě dlouholetých zkušeností a stavebně-statické průpravě.
My se asi můžeme jen pokoušet zaznamenat spatřené doklady nehomogenit a veřejně je zpřístupnit. Ať už jako doplněk dřívějších znalostí, nebo jako možný podklad budoucího rozboru.

čp. 158/III, Valdštejnská 14, Praha, Malá Strana (20190726)
Zde se prasklina objevila jen pár dnů po dokončení opravy omítek a obnovy nátěrů uličního průčelí. Prasklina je výrazně tlaková, protože se omítka s fungl novými nátěry boulí (vybouluje) a přesouvá se „šupinovitě“ přes linii praskliny. Vliv na to nepochybně lze přičíst i extrémním teplotám ovzduší, dlouhodobě působícím (dva tři měsíce).
1 – Přibližná poloha praskliny na uličním průčelí domu je asi ve vztahu k základovým poměrům středověkého opevnění a k postupným stavebním úpravám objektu. 2 – Poloha raně gotické branky v kvádrové hradební zdi. 3 – přibližná poloha pozdně gotického šnekového schodiště v severním křídle Valdštejnského paláce. Zdroj.
Nicméně nemůžeme pominout ani fakt, že těmito místy probíhala i (pozdně?) románská hradba od Opyše podél východní strany románského podhradí směrem k Valentinskému brodu a Juditinu mostu. V příslušném místě tak musíme počítat se základy hradby a příkopem napříč Valdštejnské ulice.
© Jan Sommer, 20190728
Zatím nemáte žádné komentáře.
Zanechat odpověď