Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

OPD off-line?

Čím má být operativní, nebo by být mohl, operativní průzkum? Jistě hlavně operativním zásahem průzkumníka a dokumentátora v terénu, jakmile je toho třeba. Pak nepochybně operativním zpracováním záznamu a jeho popisem a vyhodnocením (tato fáze bývá podceňována, i když odhady její časové náročnosti oscilují kolem čtyřnásobku terénní akce!). Má se ale jednat také o operativní zpřístupnění výsledků průzkumné a dokumentační akce?

Poznatky z OPD mají krom upřesnění poznání zkoumaného objektu také schopnost začlenit se do důležitých typologických srovnávání. K tomu papírový

Poznatky z OPD mají krom upřesnění poznání zkoumaného objektu také schopnost začlenit se do důležitých typologických srovnávání. K tomu papírový „soubor“ zdaleka není s to přispět tolik – a operativně leda náhodou.

Logika k takovému pojetí již nějaký rok nepochybně směřuje. Existují tu sice určitá rizika řekněme zmatku, nesprávného pochopení situace apod. Zejména zpřístupnění fotodokumentace z průběhu nějakých zásahů by mohlo vyvolat „vášně“ (zásah je nadměrný, nekompetentní apod.). Takové pojetí operativy tedy závisí na souhlasu vlastníka, dodavatele, případně i památkáře. Je třeba se pokoušet působit na mínění v památkářských kruzích, aby se postupně operativní zpřístupnění aspoň orientačních výstupů co nejvíce hned stávalo samozřejmostí. Srozuměn s tím musí být i zpracovatel OPD, protože by se také měl zabývat mírou určitosti, se kterou bude případně formulovat výklad a předběžné závěry (aby etapové informace jaksi se ctí obstály při případných revizích v dalších fázích zkoumání).

Výhody jsou – v případě, že skutečně všichni tak nějak shodnou na vzájemné vstřícnosti – evidentní. Zpracovatel může získat operativní komentáře kompetentních specialistů, kteří se jinak na místo nemohli dostavit. Sám si může ověřovat nosnost pracovních hypotéz. V neposlední, ne-li v první řadě může objasňovat místní i širší veřejnosti význam památky.

A jistě nelze pominout význam skutečnosti, že se bude podílet na zrychlování výměny odborných informací.

Nicméně jsou tu určité limity, které činí takové představy značně vzdálenými realitě. Prakticky nikdo s takovou možností nepočítá (ani metodika ne, ta se věnuje spíše trvale udržitelné archivovatelnosti výstupů). Neexistují k tomu prakticky žádné technické možnosti sdílené zpracovateli a dalšími odborníky. V resortu kultury se s přílišnou určitostí nerýsují nějaké vyhlídky na centrální dobře přehledné, pohodlně obsluhovatelné a spolehlivé úložiště informací souvisejících s památkami (samozřejmě schopné absorbovat informace „nepamátkách“). Nikdo ani neříká, že by mu chybělo. Ale mělo by a mělo by se o tom mluvit. Nejsou k mání ani nějaká doporučení dobré praxe a kooperace nejen v terénu, ale ani při zpřístupňování a sdílení dat. Překvapivě mnoho pozitivního ohlasu mají ukázky z akcí prezentované na facebooku, kde s nimi prakticky žádná další práce (komparace, vyhledání v různých kontextech) není možná. I když často se rozvine momentálně přínosná diskuse.

Nějak v takovém smyslu jsem si představil svou případnou promluvu na workshopu OPD a SHP na Švihově.

Advertisements

2015/07/30 - Posted by | Uncategorized

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond

Penn Museum Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

The Inclusive Archaeology Project

Campaigning for Diversity & Accessibility for Everyone in Archaeology

MuseWeb

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

K-blogg - Riksantikvarieämbetets blogg

Riksantikvarieämbetets blogg

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Handed on

Being a random register of long-held private country houses not generally open to the public