Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Platforma Industriální stopy – chvilka na pokus o malou recenzi moderního webového konceptu?

Asi už je dnes málo lidí, kteří nebyli zasaženi zprávou o spuštění nového webového portálu na téma industriálního dědictví.

Přísliby z letáku (spamu?), který postupně přistál snad již ve všech schránkách, jsou lákavé:

Informační rozcestník zveřejňuje zprávy o aktivitách, projektech a událostech, upozorňuje na památky techniky a průmyslu v České republice i ve světě, prezentuje výsledky mapování industriálních budov a areálů, sdružuje síly pro jejich záchranu a zpřístupnění, inspiruje k dalšímu využití.

Pokud pořádáte akci nebo víte o nějaké, která by si zasloužila propagaci na stránkách Industriálních stop, pošlete anotaci či odkaz na info@industrialnistopy.cz, rádi ji na portálu uveřejníme.

cp150516-web-industrial

Web Industriální stopy

Vizáž stránky je střízlivá (sachlich), bez zbytečných kudrlinek (v tomto případě by mohlo jít třeba o zubatá kola). Podkladní šeď je světlá, takže nesnižuje čitelnost textů, ale přitom poskytuje možnost orámování příspěvků či obrázků bez nároků na vkládání nějakých dalších ohraničení apod. Problém třeba na sluníčku bude se čtením jinak dobře trefené a skoro identifikační béžové barvy nadpisů.

Na titulní stránce ale zatím nevidíme odkaz na nějaký kalendář akcí. Přesměrování na seznamy památek v Industriální topografii také není na první či druhý pohled patrné.

Titulní stránku vytváří hlavně několik asi poloautomaticky generovaných boxů přebírajících (nějak filtrované) posty z různých zdrojů na Facebooku, Twitteru a asi z některých RSS kanálů apod. (Odkazy z těchto zdrojů jsou „systémově“ samý překlep.) Vlevo dole se pak dozvíme základní info o Industriální topografii (k té se ale dopracujeme až po několika kliknutích v textech bez jasného rozlišení takto významného informačního zdroje; nutná je registrace, bez které zřejmě momentně nejsou vidět ani nějaké ukázky apod.).

Zprávy místo odkazu na nějakou vlastní položku často odkazují rovnou na externí stránku. Odkazy z titulky tak většinou směřují na externí zdroje. Přitom je ale docela obtížné to, že některé se otevírají ve stejné záložce, jiné v nové, což není signalizováno ani značičkou čtverečku s šipečkou či jinak.

Posty na titulce jsou datované, což pravidelný návštěvník vždy ocení (může rozlišit, co již viděl), ale nakonec kvůli nutnosti ponechat oddělovací šedé pásy docela roztahané (k tomu přispívají i široké mezery mezi odstavci).

Trochu nezvykle působí, že náhledové snímky nejsou podloženy odkazem (naopak odkazy na stránky velkých témat níže v levém sloupci mají „mrtvé“ nadpisy a odkazuje obrázek).

Zdá se, že jednotlivé řady odkazů nejsou vybírány z jednoho systému nějakou filtrací, takže nedávají možnost zpětné prohlídky ve vzájemné souvislosti a třeba filtrování pomocí tagů/kategorií apod. (jako na blogu).

Obsahově se zatím asi mění hlavně stránka s výběrem Odkazů. Ty jsou rozděleny do několika oddílů, asi podle nějak měřené důležitosti a vymezeného tématu. Při aktuálním množství je to už nepřehledné, ale samozřejmě i tak cenné. Stránky se zase otevírají do stejné záložky (nevím, zda všechny; nevidím možnost vlastního nastavení). Nenajdeme odkaz na Wikipedii či jiné „konkurenční“ projekty – jestli je to doklad toho, že se tam zatím vskrytu spolupráce rozvíjí, není zcela jasné (nebylo by to od věci, protože i na Wikipedii se kolem technických památek také něco málo děje; určitý přehled zde – i když jednotlivých stránek stále není příliš).

Nenajdeme odkaz ani na významné další související zdroje aktuálních zpráv – např. na Facebooku Technické památky

Nicméně je vidět velký zájem o problematiku i zdokonalení webu a jeho obsahu.

Co by hledal člověk zmlsaný blogy a Wikipedií? Kondenzovanější layout, výpis aktualizací sledovaných stránek (případně celého obsahu; ale to by při jeho očekávaném růstu mohlo začít být nepřehledné), blog referující o tématech, akcích, exkurzích i o inovacích ve webu samotném, doprovázený komentářovými poli či diskusní záložkou. A asi i nějakou specializovanou wiki – slovníček souvisejících pojmů, který by mohl být také ozdobou i pomůckou pro různě pokročilé čtenáře zpráv z nepřeberně široké škály industriálu od těžby surovin přes dopravu a zpracování až po průmyslový design.

Kdyžtak mě opravte, jestli jsem něco přehlédl.

Reklamy

2015/05/16 - Posted by | Uncategorized

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Gárgolas - Dolores Herrero

Dolores Herrero, Historiadora del Arte, especializada en Gárgolas y Arte Medieval.

Urban Jewish Heritage | Presence and Absence

3 - 7 September 2018 | Krakow, Poland

Library Policy and Advocacy Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

wanjawedekind

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Wikimédia France

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Caminando por la historia

Un viaje por la historia

the Wikimedia UK blog!

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Medieval Imago

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Thomas Ash

Adventures in Library and Information Science

Before Chartres

Appunti sull'arte romanica e sul tempo romanico

Medieval Histories

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Ghost Signs

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

GroovyHistorian

A Groovy Historical World

Czy leci z nami archeolog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Zamki na nowo

Blog poświęcony odbudowie historycznych zamków w Polsce

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.