Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Památky západních Čech 3, 2013

Jednotlivá pracoviště NPÚ rozvíjejí sice různorodou, ale v součtu každopádně stále širší odbornou publikační činnost. Nepochybně nelze přehlédnout ani rostoucí kvalitu obsahu, ale i redakčního i technického provedení řady publikací či periodik. Práce redakčních rad se také projevuje na rozvíjení řady poměrně netradičních témat, a to jak monografickými studiemi, tak dílčími souhrny.

Západočeský sborník vyhlíží naprosto přepychově (ostatně, jak jinak, vždyť i obálku zdobí portrét císařovny…). Po stránce bibliografické nechybí svazku nic. Grafická úprava je střízlivě věcná, ale elegantní a velmi dobře řešící orientaci čtenáře (např. poznámky na stránce v dolní části pravého sloupce dvousloupcové sazby; to se před lety přes určité rozpaky podařilo prosadit v ZPP jako bezpochyby nejlepší uspořádání).

Články velmi reprezentativně „pokrývají“ velkou část šíře památkových problematik. Od výzkumů středověké architektury, přes archivní výzkumy, archeologii či mobilní předměty i sondy do dějin památkové péče až k operativní dokumentaci zanikajících památek, ale v neposlední řadě i články z památkové agendy (prohlašování kulturních památek, úsilí o záchranu objektů ohrožených změnou či ztrátou funkce). Opomenuty nejsou ani osobní zprávy a referáty o významných aktivitách odborné instituce.

Nemá cenu převyprávět celý obsah.

Čeho je třeba litovat, to je, že zřejmě nelze v dohledné době počítat s vydáním elektronické verze. Takovou potíží jsou bohužel postihovány četné publikace NPÚ (ale neplatí to bohužel jen pro tuto instituci). Těžko to lze vidět jinak, než že je tím zdržováno sdělování odborných poznatků a odborná diskuse o nich. Nemluvě o tom, že elektronickou cestou je možné zpřístupnit jak rozsáhlejší verze textů, tak i větší počet dokumentace. To lze v obdivuhodném sešitu ilustrovat na příkladu zprávy o výstavě fotografií zaniklých historických venkovských staveb ze dřeva. Digitalizáty jsou asi dostupné v interním informačním systému pracoviště, ale ve veřejné části Metainformačního systému NPÚ na ně odkázáno není.

Rozhodně jsem velkým příznivce papírových publikací. Nicméně by se jejich vznik, nepochybně velmi významný, neměl stávat brzdou rozvoje elektronického zpřístupňování informací, pro jejich další uplatnění v odborném diskurzu stále podstatnější. (Obecně se snažím autory pobízet, aby dle daných licenčních okolností dle možností sami zpřístupňovali své články on-line, typicky např. na službách typu academia.edu, issuu.com, scribd.com, kde je obvykle možné solidní tagování a značná šance na nalezení práce pomocí vyhledávačů).

Advertisements

2013/11/18 - Posted by | dostupnost dat, publikace |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond

Penn Museum Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

The Inclusive Archaeology Project

Campaigning for Diversity & Accessibility for Everyone in Archaeology

MuseWeb

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

K-blogg - Riksantikvarieämbetets blogg

Riksantikvarieämbetets blogg

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Handed on

Being a random register of long-held private country houses not generally open to the public