Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Elektronické přesramenočtení. Budoucnost památkových průvodců?

Památkáři stále preferují vydávání papírových průvodců po památkách. Na druhé straně ale přicházejí s různými pokročilostmi, jako jsou třeba audioprůvodce pro mobilní telefony. Nicméně to většinou působí poněkud pokustónsky a izolovaně, i když nepochybně provedení je profesionální. Technické možnosti sdílení informací o památkách se navíc rozvíjejí natolik hekticky, že to bez určité dotace finanční a kapacitní nemohou památkoví informatici ani sledovat. Vzniká jich také souběžně více, takže volbou jednoho řešení, byť sebevíce slibného či osvědčeného, jaksi automaticky zůstává většina možných adresátů informace mimo dosah.

Elektronický průvodce
Cestující v pražském metru pozorně čte elektronickou verzi průvodce českými památkami v… ruštině (publikace má 300 stránek a většina jich je na rozdíl od této pokryta písmenky…).

Elektronická řešení by přitom umožnila operativní aktualizace údajů, jejich průběžné doplňování o podrobnější úrovně informace. Přitom by to uživateli dovolovalo volit pružně úroveň podrobnosti (přecházet z povšechné úvodní informace k libovolným detailům, ať už historickým, nebo třeba o aktuálním restaurování či archeologickém výzkumu apod.). Na druhé straně je pravdou, že většina lidí se spokojí s tím, že si hladinu podrobnosti zvolí na počátku, načež se ráda začte (bez neustálého sledování odboček od hlavního toku výkladu).

Takovému pojetí skutečně vyhovují klasické tištěné průvodce, zejména pokud jsou na pokladně zpřístupněné památky dostupné v různé podrobnosti a pro odlišné cílové skupiny (od fundovaných „oficiálních“ průvodců až po dětské pracovní sešity). Avšak i v této osvědčené formě je to náročné organizačně i ekonomicky. Proč tedy nezačít ve větší míře hledat k cesty k elektronickému zpřístupňování. PDF verzi staršího průvodce, již rozebraného, by si lidé mohli doma vytisknout (i když to moc efektivní není), nebo si ji prohlížet ve čtečce. Naopak aktuální edice by mohly být primárně vytvářeny ve verzích „přátelských“ pro mobilní zařízení s navigací apod. To by nebránilo v určité etapě jejich vývoje vytvořit z nich tiskovinu.

Elektronické verze také umožňují propojení se slovníkovými informacemi, takže „edukační“ cíle mohou být mnohem efektivněji dosahovány. Samozřejmě to nemá nahradit nějaká znázornění třeba dřevěnými modely či důkladné osobní prohlídky památek, ale je třeba, aby se tyto cesty sdílení znalostí vhodně doplňovaly. Podobné cesty sledují např. i Wikivoyage (v češtině ve stavu inkubátoru; např. anglický Karlštejn). Systematicky pracující s hesly Wikipedie, kde je zahrnuta i většina hesel zpřístupněných hradů, zámků a dalších památek. Možná však to vše dostatečně zahrnují nyní již samozřejmé webové stránky památek a je spíše vhodné je trvale vylepšovat…

Advertisements

2013/09/11 - Posted by | dostupnost dat, publikace, Uncategorized | , ,

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Tomáš Stěhule

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ArcHerNet

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Denkmalberatung

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Picarrsa's Blog

Just another WordPress.com site

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond