Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Aktualizován seznam rakouských památek

Po roční kampani byl dokončen seznam 37208 nemovitých památek (bude záhy dostupný v elektronické podobě). Seznamy zahrnují všechny druhy památek od pomníků přes kaple, měšťanské domy, technické a archeologické památky až po urbanistické komplexy.

Velký zájem veřejnosti po prvním publikování seznamů v roce 2010 vedl rakouský Spolkový památkový úřad (BDA) k intenzivní spolupráci s „komunitou“ rakouské Wikipedie. Na „Památkovém portálu“ Wikipedie lze využívat postupně rozšiřované informace o památkách a fotografickou dokumentaci, jakož i ověřovat polohu objektů v mapách.

Památkový portál rakouské Wikipedie

Památkový portál rakouské Wikipedie

Mimořádná popularita internetové encyklopedie zvyšuje také poptávku po informacích o památkách, což je též nepochybně zájem instituce.

Ve spolupráci s rakouským sdružením Wikimedia se také podařilo digitalizovat rozsáhlé informační zdroje o památkách, zejména obrazové materiály.

Seznam BDA má formu přehledových tabulek (např.).

Na Wikipedii jsou tabulky doplněny ilustracemi, odkazem na mapový nástroj, a často také na již existující články (hesla) encyklopedie (např.). Tato hesla může kdokoliv – památkář/nepamátkář – zakládat, editovat, vylepšovat…

Přitom je obrovskou výhodou Wikipedie, že uchovává všechny verze všech článků, takže je nejen možné kdykoliv provést nápravu, pokud došlo k nějaké chybě, ale je také možné např. po letech porovnávat záznamy o památkách, které mezi časem změnily svou podobu apod. (petrifikován je také každý autorský přínos či chyba, takže lze vylučovat nejasnosti v tomto smyslu, které bývají Wikipedii vyčítány).

Z tohoto „participativního“ hlediska (zde)úřední seznamy vlastně nejsou využitelné, protože musejí popisovat či charakterizovat nějaký právní stav (zejm. limitující zacházení s majetkem v mezích zákona, přičemž úřední seznam hraje ve specifikaci omezení klíčovou roli). Proto se „symbióza“ s Wikipedií jeví jako skvělé řešení. Nevyžaduje budování vlastního speciálního systému a může kooperovat s velmi iniciativní komunitou wikipedistů (byť ti v některých detailech nemusejí respektovat odborné standardy, ale o tom by asi bylo možné komunikovat; i k tomu má Wikipedie skoro neomezené možnosti – např. je možné diskutovat i u každého článku).

Přesto pro „standardizované“ sepisování hesel, např. v rámci soupisu památek, by bylo vhodnější budovat vlastní informační systém instituce. Takový systém má i NPÚ (Integrovaný informační systém památkové péče – IISPP), ale ten je přeci jenom orientovaný na odborné potřeby instituce a na její součinnost v rámci státní správy. Připravuje se sice jeho rozsáhlá modernizace, ale i tak se asi nebude příliš počítat s nějakou mimoinstitucionální podporou. Ovšem i spolupráce např. v souvislosti s řešením různých výzkumných projektů je v rámci NPÚ poměrně komplikovaná. To vede k tomu, že je např. velmi nesnadné propojovat úřední evidenci památek s projekty hodnotícími jejich stav (Seznam nejohroženějších památek), monitorujícími jejich proměny (OPD) či přispívajícími novými poznatky (vědecký výzkum).

Takovou integraci by naopak zřejmě velmi dobře podporovalo vlastní lokalizování SW Mediawiki, jak to bylo s řadou příkladů již navrhováno např. zde.

Obecněji k tématu dříve zde.

Advertisements

2013/07/21 - Posted by | dostupnost dat, evidence památek, organizace památkové péče |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond

Penn Museum Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

The Inclusive Archaeology Project

Campaigning for Diversity & Accessibility for Everyone in Archaeology

MuseWeb

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

K-blogg - Riksantikvarieämbetets blogg

Riksantikvarieämbetets blogg

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Handed on

Being a random register of long-held private country houses not generally open to the public