Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Památky a turistika na FB

K FB profilům nabízející informace z oblasti kultury, památek a turistiky si lze započítat „pobočku“ oficiálního portálu Kudy z nudy. Do jisté míry se to možná projevuje to, co jsem již v některých případech naznačoval ohledně vztahu mezi „základním“ webem jeho možná až módou vynucenou pobočkou. Zatímco základní web se postupně vypracoval ke skutečné „továrně“ na shromáždění i zpřístupnění ohromného množství informací a dá se říci, že svým zřizovatelům nedělá ostudu a uživatelům je schopen skutečně pomáhat jako jeden z největších zdrojů svého druhu, profil na FB působí dojmem testovacího provozu. Informací zde není mnoho. Možná příliš nepochybím, když se budu domnívat, že si redaktoři sami uvědomují, že data vložená na web mají značnou hodnotu i v tom, jak je lze třídit, prohledávat, archivovat atd. Téměř nic z toho (zatím?) FB neumožňuje. V zásadě dává možnost produkovat jen málo ovladatelný jediný sled upozornění různého druhu.

Je možné, že něco takového se osvědčuje jednotlivým pořadatelům, jakými mohou být muzea či správci jednotlivých památek ve správě NPÚ. Ale co s tím na tak velikém a členitém portálu. Možná by se mohlo hodit, kdyby touto cestou redakce informovala o inovacích ve své technologii či o budoucích vylepšeních a dalších záměrech. Případně by mohla doplnit upozornění na nějakou opravdu významnou událost, jejímž je např. web či jeho vydavatel mediálním partnerem apod. Pro soustavné sledování pohybu na webu je nejlepší nabídnout přírůstkové řazení „novinek“, aby se na ně mohl každý podívat, má-li potřebu (bohužel tato možnost není příliš obvyklá), a dále pokud možno nabízet využívání RSS informačních přehledů o aktualizacích (tento nástroj je často vhodné propagovat, protože řada uživatelů jej docela zbytečně opomíjí; jiní jej možná nadužívají).

Pro informování o dění v redakci a kolem webu se pak asi nejvíce hodí blog, protože jej lze začlenit mezi další součásti databáze a účelně propojovat s ostatními stránkami webu. Inovace na blogu by nemusely být tak vysoce frekventované, což by možná snižovalo zájem čtenářů. Pak by možná bylo vhodné na FB či jinde stručně na novinku upozornit a připojit link.

Není mým cílem v tomto poučovat a ani nemám k tomu způsobilost. Spíše se snažím si vyjasnit, nakolik by též pro prezentace NPÚ byla přínosem „posila“ v podobě FB.

Reklamy

2010/06/19 - Posted by | weby |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

following hadrian photography

I came, I saw, I photographed…

Palios

Arte e iconografía de las religiones

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Blog de Románico

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Le Blog des Amis de la Cathédrale de Strasbourg

Un poème ? Une photographie ? Un dessin ? Un petit texte ? Dites votre attachement et votre admiration pour la cathédrale de Strasbourg !

EDAD MEDIA DIGITAL

Just another WordPress.com site

Historieblogg.no

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Gárgolas - Dolores Herrero

Dolores Herrero, Historiadora del Arte, especializada en Gárgolas y Arte Medieval.

Urban Jewish Heritage | Presence and Absence

3 - 7 September 2018 | Krakow, Poland

Library Policy and Advocacy Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

wanjawedekind

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Wikimédia France

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

the Wikimedia UK blog!

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Medieval Imago

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Thomas Ash

Adventures in Library and Information Science