Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Jak spolehlivě archivovat obrazová data? Moc šancí asi není…

Svět si postupně uvědomuje, že data, která v nynější komputerizované době vytváří lavinovitým tempem, mohou mít i nějakou hodnotu. Izolované informační systémy v osobních počítačích či serverech institucí se obecně jeví jako obstojné řešení z hlediska ochrany dat. Vymýšlejí se postupy pro trvalé uchování dat (repozitáře). Současně se ovšem zjišťuje, že metody zpracování dat jsou velmi různorodé, takže velmi komplikují snahy o agregaci dat, jejíž potřebnost je stále zřejmější, protože úměrně nárůstu kvant dat se snižuje jejich využitelnost (dohledatelnost v rozumné době a s přiměřeným procentem úspěchu, zejména „jednou cestou“, nikoliv vyhledáváním separátních databank různých institucí či jejich skupin, jak je to dnes nejběžnější). Z hlediska institucí přitom stále mají přednost archivní dokumentace či dokumentace sbírek muzeí.

Snahy o řešení značně neutěšené situace se hledají ve vysokých standardech provozu repozitářů (spolehlivost dat) a v nástrojích pro agregaci dat (dohledatelnost dat, standardy metadat; Europeana).

Odborné využití dat (různými obory) stojí přitom u velkých správců dat (orgány státní správy) na okraji zájmu.

Zcela „mimo“ pak zůstávají producenti dat „pro zábavu“. Jejich fotografie nepřijme žádná institucionální fotobanka, jež se většinou spokojuje se zaměstnaneckými díly. Soukromé fotogalerie asi mají ambici trvalé existence, ale garance ve skutečnosti dát nemohou (i když ve smluvních podmínkách mohou slibovat kde co). Pokud firma zanikne… Co vím, zatím se v podobných případech firmy v určitém předstihu obracejí na zákazníky – fotografy, aby své snímky z jejich serverů stáhli, případně je přesunuli jinam.

Proto mě také zaujala nedávná diskuse na Flickru ohledně spolehlivosti uložení a dostupnosti dat. Uvážíme-li, že touto cestou zpřístupňují někteří fotografové památek (ale i památkové, muzejní a archeologické instituce) i desítky tisíc snímků, často velmi detailních a odborně cenných (dokonce jinak nedostupných), v principu z velké části nenahraditelných (pro příklad), je zřejmé, že je otázka po budoucnosti takových fondů zcela na místě. Nejde o fotografie pro zábavu či z rodinného prostředí, které by asi mohly být přesunuty bez ztráty kytičky na jiné místo, či se vrátit na fotografův disk.

Jako cesta se snad jeví budovaná sbírka na Wikipedii (Commons), ale ta je zřejmě omezena kapacitně, a také technologie neumožňuje rychlé prohlížení velkých množství snímků.

Nevidím tedy spolehlivé východisko, leda snad, že by státy začaly budovat sbírky amatérských a dokumentačních snímků. Vymínily by si od přispěvatelů dodržení nutných standardů (formáty, metadata) a vhodným způsobem by mohly snímky k zařazení schvalovat. Mohly by i spolupracovat se soukromými producenty webů. Zatím se tak nějak spoléhá na to, že velcí hráči na tomto poli svá datová megapole udrží v chodu…

Advertisements

2010/04/05 - Posted by | archivace | ,

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Tomáš Stěhule

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ArcHerNet

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Denkmalberatung

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Picarrsa's Blog

Just another WordPress.com site

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond