Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Hrad Lipnice na webovém výsluní

Impozantní zříceninu každý uvidí bez ohledu na vzdálenost díky novému webu, o kterém jsem se trochu s otazníkem (vyplývajícím i z toho, co jsem tu k památkářským apod. webům již zkoušel líčit) před pár dny zmiňoval. Nyní je propaguje Havlíčkobrodský deník: Račte na virtuální prohlídku hradu v Lipnici nad Sázavou.

Chválou přitom nešetří lipnický kastelán. Jeho důraz na pohlednost webu a na možnost provádět bez omezení potřebné úpravy je asi pochopitelný (zvláště, když uvážíme, že údajně do staršího webu bylo možné zasahovat jen prostřednictvím externího operátora).

Některá prohlášení ovšem jako editor webu Národního památkového ústavu (NPÚ) nemohu považovat než za mírně řečeno nepřesná. Pravdou zřejmě je, že NPÚ zadal vytvoření webů spravovaných zpřístupněných kulturních památek. To je však do jisté míry zjednodušené, protože NPÚ již několik let disponuje jednotnou webovou prezentací, která obsahuje i informace o všech zpřístupněných památkách ve vlastní správě (konkrétně pro Lipnici), jakož i o některých dalších památkách (o těch už velmi výběrově, protože v posledních letech již prakticky nebylo v silách redakce sledovat nárůst zpřístupněných památek jiných majitelů a správců; navíc v situaci, kdy na tomto „trhu“ operuje řada větších i menších „konkurentů“, specializovaných zejména na sběr informací o kalendářích kulturních či turistických akcí). Pan kastelán si libuje, že bude moci informovat o aktuálních změnách v přístupnosti památky apod., což je jistě přínosné (k tomu je však v NPÚ již několik let vybudován systém s příslušnými odbornými kapacitami). Uzavírá, že: „Do budoucna by měly být navíc propojeny opravdu všechny hrady a zámky spadající pod NPÚ…, čímž by odpadly některé problémy.“ To už však víte Vy, kdo jste nahlédli na výše odkazované stránky, že je již na webu NPÚ několik let splněno (aktuálně je web NPÚ dokonce modernizován, což ovšem vede k přechodným znepřístupněním některých jeho částí). Budu se na jiném místě zabývat tím, že informace o akcích (včetně např. v článku zmiňovaného uzavření hradu Lipnice kvůli filmařům) jsou navíc z webu NPÚ distribuovány na řadu dalších webů. Tuto možnost jsme vybudovali proto, že je redakci webu NPÚ jasné, že sledovanost tohoto specializovaného webu, byť je vysoká, nebude podporována masami turistů plánujících výlet. Současně ovšem chceme, aby na již existujícím jednotném webu NPÚ byly kalendáře akcí evidovány (protože při umístění na jiných webech soustavný přehled nebude nikdy možný). Asi nebude ani pravdou, že si všichni případní návštěvníci budou situaci ověřovat na „hradním webu“. Věc se má tedy nyní tak, že informace o akcích na památkách ve správě NPÚ najdete na řadě předních webů, možno říci partnerských. Na základě jediného zpracování informace se tak o akci mohou mnohem snáze dozvědět přátelé památek, ať už preferují kterýkoliv z „turistických“ či „programových“ webů. Myslím, že tím odpadl i jeden oněch problémů, které nejmenoval pan kastelán.

2010/03/25 - Posted by | weby |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Les Cahiers du Mont d'Or

Ecrits et recherches sur le patrimoine du Mont d'Or lyonnais...

Colectivo A Rula

Asociación Cultural Colectivo a Rula

Comments for Projekt Forlǫg

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Collective Intelligence

Creating places where people can flourish

EAHN | Site-Wide Activity

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Bridging Eurasia

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

190 Jahre DAI

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

biblonia

a medievalist's blog about reading, writing and the impact of books from ancient times to the digital age

CNRS Le journal

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Restauratoren Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Interpretace - AKTUALITY

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Baukunstarchiv NRW

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

moderneREGIONAL

Online-Magazin zur Architekturmoderne

Savoirs d’Histoire

« Il faut savoir s'instruire dans la gaieté. Le savoir triste est un savoir mort. » (Voltaire)

Actuel Moyen Âge

L'Histoire continue

LA CHARPENTE DES DEUX OURS

Le Trait de charpente mais pas seulement...

Blog – 3AS poradna

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Décoder les églises et les châteaux

Les clefs pour visiter les monuments du Moyen Âge