Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Hrad Lipnice na webovém výsluní

Impozantní zříceninu každý uvidí bez ohledu na vzdálenost díky novému webu, o kterém jsem se trochu s otazníkem (vyplývajícím i z toho, co jsem tu k památkářským apod. webům již zkoušel líčit) před pár dny zmiňoval. Nyní je propaguje Havlíčkobrodský deník: Račte na virtuální prohlídku hradu v Lipnici nad Sázavou.

Chválou přitom nešetří lipnický kastelán. Jeho důraz na pohlednost webu a na možnost provádět bez omezení potřebné úpravy je asi pochopitelný (zvláště, když uvážíme, že údajně do staršího webu bylo možné zasahovat jen prostřednictvím externího operátora).

Některá prohlášení ovšem jako editor webu Národního památkového ústavu (NPÚ) nemohu považovat než za mírně řečeno nepřesná. Pravdou zřejmě je, že NPÚ zadal vytvoření webů spravovaných zpřístupněných kulturních památek. To je však do jisté míry zjednodušené, protože NPÚ již několik let disponuje jednotnou webovou prezentací, která obsahuje i informace o všech zpřístupněných památkách ve vlastní správě (konkrétně pro Lipnici), jakož i o některých dalších památkách (o těch už velmi výběrově, protože v posledních letech již prakticky nebylo v silách redakce sledovat nárůst zpřístupněných památek jiných majitelů a správců; navíc v situaci, kdy na tomto „trhu“ operuje řada větších i menších „konkurentů“, specializovaných zejména na sběr informací o kalendářích kulturních či turistických akcí). Pan kastelán si libuje, že bude moci informovat o aktuálních změnách v přístupnosti památky apod., což je jistě přínosné (k tomu je však v NPÚ již několik let vybudován systém s příslušnými odbornými kapacitami). Uzavírá, že: „Do budoucna by měly být navíc propojeny opravdu všechny hrady a zámky spadající pod NPÚ…, čímž by odpadly některé problémy.“ To už však víte Vy, kdo jste nahlédli na výše odkazované stránky, že je již na webu NPÚ několik let splněno (aktuálně je web NPÚ dokonce modernizován, což ovšem vede k přechodným znepřístupněním některých jeho částí). Budu se na jiném místě zabývat tím, že informace o akcích (včetně např. v článku zmiňovaného uzavření hradu Lipnice kvůli filmařům) jsou navíc z webu NPÚ distribuovány na řadu dalších webů. Tuto možnost jsme vybudovali proto, že je redakci webu NPÚ jasné, že sledovanost tohoto specializovaného webu, byť je vysoká, nebude podporována masami turistů plánujících výlet. Současně ovšem chceme, aby na již existujícím jednotném webu NPÚ byly kalendáře akcí evidovány (protože při umístění na jiných webech soustavný přehled nebude nikdy možný). Asi nebude ani pravdou, že si všichni případní návštěvníci budou situaci ověřovat na „hradním webu“. Věc se má tedy nyní tak, že informace o akcích na památkách ve správě NPÚ najdete na řadě předních webů, možno říci partnerských. Na základě jediného zpracování informace se tak o akci mohou mnohem snáze dozvědět přátelé památek, ať už preferují kterýkoliv z „turistických“ či „programových“ webů. Myslím, že tím odpadl i jeden oněch problémů, které nejmenoval pan kastelán.

Advertisements

2010/03/25 - Posted by | weby |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond

Penn Museum Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

The Inclusive Archaeology Project

Campaigning for Diversity & Accessibility for Everyone in Archaeology

MuseWeb

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

K-blogg - Riksantikvarieämbetets blogg

Riksantikvarieämbetets blogg

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Handed on

Being a random register of long-held private country houses not generally open to the public