Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Zpřístupnit, či nezpřístupnit?

Internet staví odbornou (uměleckohistorickou, archeologickou, památkářskou…) veřejnost do nových situací i před nové úkoly, nejednou ovšem z různých důvodů odmítané. Také do našich luhů dolehla ve významnější míře digitalizace a disková pole našich paměťových institucí (archivů, muzeí, knihoven, „památkových objektů“…) se utěšeně plní. Zjevně však ve většině případů není cílovým stavem veřejné zpřístupnění dat. Data mají primárně sloužit k pracovní evidenci, případně k přísně dozorovanému off-line studiu. Jenže kolikrát si takový archivní soubor někdo podle nějakého rejstříku vyžádá a prohlédne? Většinu (stále ještě nejčastějších) cédéček jen po pár letech vezme operátor, aby je zkontroloval, a případně (v lepším případě) zajistil migraci na nové médium, aby data zůstala zachována pro budoucí generace. V našich podmínkách jsou současní potenciální zájemci o data většinou (ne vždy!) druhořadí. (Nemyslím, že by šlo vždy o záměr, ale trend se projevuje např. v kapacitních limitech řady digitalizačních projektů.)

Masivní zpřístupňování dat o kulturním dědictví, jak to vidíme v řadě kulturních zemí, může také vyvolávat určité rozpaky. Dat je totiž tolik, a na tolik různých způsobů technicky i strukturou uspořádaných, že je v současné době prakticky nemožné efektivní prohledávání. I při systematickém sledování specifické oblasti nemůžete efektivně „hlídat“ vše, co s tématem Vašeho zájmu skutečně souvisí. Vyhledávače pomohou, ale jejich efekt není úplný (jazykové bariéry, množství adres). Samozřejmě je možné z řady nalezených adres podle linků a jiných vodítek dohledat další zdroje, ale spolehlivost zjišťování tím moc neroste. Částečně lze při hledání sledovat i některé „linkovací“ weby. Vyplatí se kvalitní blogy některých obětavých odborníků.

Problematice se intenzivně věnuje EU s Europeany a řadou navazujících projektů. Kontinentální (optimálně samozřejmě globální) agregátor odkazů, založený na důsledné práci s metadaty u všech producentů přístupných dat má ovšem také daleko k optimálnímu fungování, i když naděje s ním spojená je veliká. Nelze vyloučit, že některý velký vyhledávač se dříve dopracuje k takovému systému sémantického vyhledávání, který by agregátory dat „přemohl“.

Ale asi zbytečně rozvíjím „úvahy“ nad tématy, která nejsem s to ani znalostmi, ani schopnostmi „zvládnout“. (Spíše jsem chtěl naznačit, proč si myslím, že by se v maximálním počtu případů – s ohledem na práva na ochranu soukromí a osobních práv – data měla poskytovat veřejně, ale že by se tak současně mělo dít maximálně srozumitelně, standardizovaně a koordinovaně.)

Chtěl jsem vlastně jen připomenout docela impozantní produkty z novější doby.

Propracovanou databázi s velkým množstvím reprodukcí historických rytin, fotografií apod. především z Říma a Itálie (tématem je převážně ikonografie antických památek) ze sbírek The British School at Rome. Library and Archive Digital Collections (vzorek; reprodukce lze podrobně prohlížet pomocí Zoomify). Důsledně jsou respektovány mezinárodně uznané technické i terminologické standardy dat. Projekt je dotován Gettyho nadací.

Koncepčně neméně zajímavý je britský počin Inscriptions of Roman Tripolitania. Katalog antických nápisových památek v západní části Lybie může být rovněž vzorem pro podobné záměry (ukázka).

Praktické využití v našich podmínkách však nebude veliké.

Je pravděpodobné, že Vy máte po ruce něco inspirativnějšího či užitečnějšího. Pokud Vám to nebude na obtíž, doplňte odkaz.

(Via STOA.)

Reklamy

2009/12/08 - Posted by | evidence památek | ,

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Zamki na nowo

Blog poświęcony odbudowie historycznych zamków w Polsce

Heritage Times

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Tomáš Stěhule

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ArcHerNet

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Denkmalberatung

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Picarrsa's Blog

Just another WordPress.com site

KACHNA SE KOCHÁ

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Art History Teaching Resources

Peer-populated resources for art history teachers

Bodleian Digital Library

A Bodleian Libraries blog

varia, curiosa et memorabilia

vienna, glasgow & beyond

MONUDET

Lapidária. Prvky staveb. Dokumentace. Evidence.

WebUrbanist

Urban Art, Architecture, Design & Built Environments

Zapomenuto.cz

Opuštěné a zapomenuté stavby

Medieval Art Research

Send in your call for papers, conference programmes, new book suggestions and other medieval art history things to mail@medievalartresearch.com for us to share them with our community of researchers

Europeana Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

History From Below

Musings on Daily Life in the Ancient and Early Medieval Mediterranean By Sarah E. Bond