Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Památka měsíce

Na základě pozorování některých příkladů z ciziny (BDA, Hessensko, Mecklenburg-Vorpommern, Bádensko-Württembersko, 2, Westfalen-Lippe, Sársko, Berlín, Dortmund atd. atp.) jsem opakovaně navrhoval zavést u nás na webu NPÚ rubriku Památka měsíce. Jsem přesvědčen, že jde o docela užitečný nástroj prezentace i osvěty. Bohužel se žádný efekt nedostavil.

Měl jsem za to, že by při zapojení 14 ÚOP nemusel být větší problém rubriku naplňovat. Dokonce by možná bylo lze po záběhu frekvenci zvýšit.

Rubriky na některých výše uvedených webech považuji za efektivní cestu, jak upozornit na přínosné realizace oprav. Všímal jsem si také příkladů obdobných rubrik „Exponát měsíce“, oblíbených zejména v muzeích, někdy vydávaných jako pdf v jednotné úpravě, schopných tak pro zvídavého zájemce vytvořit hodnotnou galerii. Pamatuji si na případ muzea, které na „listu“ exponátu publikovalo vlastně jakési drobné studie i s odkazy na literaturu, což nepochybně umožňuje navést i laického zájemce na cestu k hlubšímu poznání památky (jako třeba pdf zde). Využít tuto cestu mohou i drobná místní muzea (v těchto případech někdy bez dostupného archivu rubriky, což je docela škoda), regionální periodika (zde bez odkazu na původní místo informace zde), zřejmě s cílem v dohodě propagovat muzeum a zvát mu návštěvníky. Jednoduchý, ale efektivní a obsáhlý archiv exponátů měsíce nabízí regionální muzeum v Teplicích. Někdy si lze památku prohlédnout i na videu.
Za zmínku z dalších stojí např. exponáty měsíce muzea v Karlových Varech

V některých případech je to zřejmě chápáno jako svého druhu vyznamenání dobré realizace.

Je pravděpodobné, že při vytváření podobných výstupů bychom mohli docílit i jejich umístění v obecných médiích. Např. by je bylo možné vydávat formou tiskových zpráv NPÚ s ilustrací a se stručným kulturním a památkovým hodnocením. Myslím, že by je bylo možné řadit do edice Památkové listy (k tomu jsem zkusmo zkoušel zpracovat podobné mustry, kterými jsem doprovázel návrhy na zavedení takové rubriky, ale zájem jsem pro to nezískal). Moc se tomu nedivím, protože vím, jak je to obtížné, ale jak říkám, myslím, že bychom pro to dokázali získat několik snaživců. Redakce webu NPÚ znovu zkusí trochu zapátrat a oslovit i pracovníky nově pověřované v NPÚ úkoly PR.

Že to není úplně jednoduché a náročnost se špatně odhaduje, o tom svědčí vývoj obdobné rubriky na webu ÚOP v Českých Budějovicích, referující o úspěšných opravách. V prvních měsících se dostavila téměř lavina příspěvků, ale postupně tempo značně polevilo. Právě proto si myslím, že je třeba stanovit si nejprve spíše nízkou laťku, a pak udržet tempo, budou-li možnosti, tak je zvýšit. Myslím, že to by „napříč“ celým NPÚ bylo reálné zajistit. K představení exponátu by mohl být vydán „list památky“ a provedena drobná vernisáž s výkladem odborníka. Určitý názor by mohla poskytnout i rubrika obnovených památek na webu NPÚ, naplňovaná ovšem více méně náhodně odkazy na zprávy dodávané ÚOP, případně linkující na web ÚOP v Českých Budějovicích apod.

O tom, že by možná mohl být zájem pracovníků se na něčem takovém podílet, by mohl svědčit i aktuální zrod podobně zaměřené rubriky na kastelánském webu Hrubého Rohozce.

Reklamy

2009/10/04 - Posted by | prezentace, weby |

komentáře 3 »

  1. […] Vzhledem k tomu, že se roky snažím v NPÚ prosadit s některými myšlenkami využití webu, mě zaujala aktuální (?; úplně to posoudit nejde, protože datum publikace není uvedeno) nabídka na kastelánském webu Hrubého Rohozce. Vždy jsem považoval za šikovnou možnost oslovení veřejnosti rubrikou typu památka měsíce. Poměrně se to osvědčuje muzeím s rubrikami exponát měsíce. Zejména v zahraničí jsou k tomu často pořádány malé vernisáže a vydávány letáky či tiskové zprávy. Často je k tomu dostupná informace s fotografiemi na webu instituce, na regionálním kulturním portálu apod. (zmiňuji se o tom i v předchozím příspěvku zde). […]

    Pingback od Blíže ke hradu, blíže! 1. malá obhlídka kastelánských webů « Česká placka | 2009/10/04 | Odpovědět

  2. Před několika dny dotyčná rubrika z webu Hrubého Rohozce zmizela, když tam celý listopad „přežíval“ říjnový exponát. To mě jen (na základě podobných vlastních zkušeností) utvrzuje v tom, že velkorysý projekt by bylo vhodnější neomezovat na kapacity jedné správy zpřístupněné památky, ale koordinovat jej napříč celým NPÚ. Zkouším takové návrhy předkládat i v NPÚ, ale přiznávám, že reakce jsou vlažné, protože – zase – jsou všichni zaujati svými vlastními nápady, anebo naplněni realizací jiných, s nimiž se rozhodli souhlasit…

    komentář od ceskaplacka | 2009/12/13 | Odpovědět

  3. […] inovovaném webu NPÚ se objevila nová rubrika, přesně v duchu toho, jak jsem si to vždy představoval. Nazvali ji Exponát týdne. V tom ze zkušenosti vidím veliký závazek. Nicméně týdenní […]

    Pingback od Exponát týdne – tomu říkám ambice! « Česká placka | 2011/01/31 | Odpovědět


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Gárgolas - Dolores Herrero

Dolores Herrero, Historiadora del Arte, especializada en Gárgolas y Arte Medieval.

Urban Jewish Heritage | Presence and Absence

3 - 7 September 2018 | Krakow, Poland

Library Policy and Advocacy Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

wanjawedekind

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Wikimédia France

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Caminando por la historia

Un viaje por la historia

the Wikimedia UK blog!

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Medieval Imago

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Thomas Ash

Adventures in Library and Information Science

Before Chartres

Appunti sull'arte romanica e sul tempo romanico

Medieval Histories

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Ghost Signs

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

GroovyHistorian

A Groovy Historical World

Czy leci z nami archeolog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Zamki na nowo

Blog poświęcony odbudowie historycznych zamków w Polsce

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.