Česká placka

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Blíže ke hradu, blíže! 1. malá obhlídka kastelánských webů

Každá hradní či zámecká brána skrývá jedinečná tajemství a zajímavosti. V zásadě tak byly tyto objekty i budovány, aby přinášely svým majitelům úkryt, ať už k práci nebo k odpočinku, ale také možnost potěšení z věcí vyhovujících vlastnímu vkusu a potěchám života. Dnes se situace změnila, a památky jsou často přístupné každému, kdo je ochoten zaplatit stanovený obnos.

Je otázkou, jak s tím jdou ruku v ruce snahy zpřístupňovat informace o památce. Cesty k tomu jsou různé. Nejvíce nasnadě jsou osobní kontakty při návštěvách památek. Tradičně osvědčené jsou „brožurky“, tištěné průvodce, zpravidla zachycující i cenné sbírkové předměty a instalované interiéry. Ovšem aktuálně nejživější jsou nabídky informací na webech, k čemuž významně přispívají i někteří kasteláni zpřístupněných hradů, zámků i dalších památek ve správě NPÚ.

Bohužel je u nás prakticky zcela opominuta možnost prezentovat katalogy sbírek formou databáze dostupné on-line.

Kasteláni jsou samozřejmě v různé míře schopní pracovat s publikačním systémem webu. Někteří si to zjevně přímo užívají. Přitom v mnoha směrech uplatňují i své odborné znalosti a ambice. Nástrojem jejich vyjádření se pak stávají kastelánské weby. Těch je ovšem vzhledem k počtu zpřístupněných památek ve správě NPÚ přibližně 100 (nedá se to přesně určit, protože weby nejsou nikde evidovány, někteří správci souběžně aktualizují 2). Je tak prakticky nemožné aktualizace a doplňky struktury a obsahu webů sledovat. Převážná většina webů není příliš aktualizována. Obsahují program kulturních akcí, avšak často ve velmi rozrůzněné podobě (soubor pdf, databáze). Někdy paralelně rozesílají médiím podrobnější informace, které zase na kastelánském webu chybějí. Osobně sice nevím, jak by to mělo být do všech důsledků komplexně řešeno, i když názory, podložené zkušenostmi, na to mám, ale jsem přesvědčen, že efektivní cestou k řešení by byla diskuse.

Nálezy aktualit na kastelánských webech tak zatím zůstávají více méně náhodným úspěchem (mohlo by se mluvit skoro o jakési webové archeologii). Návštěvnost těchto webů může být vysoká, ale nepochybně musejí převažovat spíše náhodné přístupy z vyhledávačů nebo z více užívaných programových nabídek (různé ty kudykam a kdykdeco apod.; je škoda, že zjevnou konjunkturu zájmu v tomto směru nedokáže památková péče využít, neb nejeví zájem o centralizované spravování dat). Někdy docela zajímavé články tak zůstávají stranou pozornosti odborných kolegů, kteří by je mohli využít a možná i pozitivně ohodnotit, případně přispět autorům nějakými komentáři.

Vzhledem k tomu, že se roky snažím v NPÚ prosadit s některými myšlenkami využití webu, mě zaujala aktuální (?; úplně to posoudit nejde, protože datum publikace není uvedeno) nabídka na kastelánském webu Hrubého Rohozce. Vždy jsem považoval za šikovnou možnost oslovení veřejnosti rubrikou typu památka měsíce. Poměrně se to osvědčuje muzeím s rubrikami exponát měsíce. Zejména v zahraničí jsou k tomu často pořádány malé vernisáže a vydávány letáky či tiskové zprávy. Často je k tomu dostupná informace s fotografiemi na webu instituce, na regionálním kulturním portálu apod. (zmiňuji se o tom i v předchozím příspěvku zde).

Jako součást práce PR v NPÚ se to podle mého přímo nabízí. Za sebe bych opět dával přednost kolektivnímu pojetí. Mj. by to umožňovalo vydávat tiskové zprávy (v dohodě na adresáři), dohodnout se na účelném stupni sjednocení obsahu i formy takových sdělení veřejnosti.

Památka měsíce je na kastelánském webu Hrubého Rohozce nyní jen jedna – na září 2009 (?; jak říkám, ani rok tam uveden není, ale to se asi přidáním příští položky vyřeší). Věřím, že to může být inspirací i pro jiné kastelány, ale že by mělo smysl to „uchopit“ v širší koordinaci v rámci NPÚ. Za Váš názor bych byl vděčen.

Další zajímavosti z Hrubého Rohozce naleznete v rubrice Obnova a restaurování.

 

Reklamy

2009/10/04 - Posted by | prezentace, weby |

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

Gárgolas - Dolores Herrero

Dolores Herrero, Historiadora del Arte, especializada en Gárgolas y Arte Medieval.

Urban Jewish Heritage | Presence and Absence

3 - 7 September 2018 | Krakow, Poland

Library Policy and Advocacy Blog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

wanjawedekind

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Wikimédia France

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Caminando por la historia

Un viaje por la historia

the Wikimedia UK blog!

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Medieval Imago

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Thomas Ash

Adventures in Library and Information Science

Before Chartres

Appunti sull'arte romanica e sul tempo romanico

Medieval Histories

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Ghost Signs

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

GroovyHistorian

A Groovy Historical World

Czy leci z nami archeolog

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Zamki na nowo

Blog poświęcony odbudowie historycznych zamków w Polsce

Research Center Sanssouci

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

ďobo-CADzone, true men don't kill coyotes and use AutoCAD...

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.

Výzkumy památek. Památková péče. Architektura.